فروشگاه پارت 724 خرید لنت ماشین روش لنت ترمز ماشین چری لیفان تیگو
خانه / پردازنده / مقایسه میان تراشه A12Z و A12X اپل
مقایسه میان تراشه A12Z و A12X اپل
مقایسه میان تراشه A12Z و A12X اپل

مقایسه میان تراشه A12Z و A12X اپل

گروه تحقیقاتی Techinsights اعلام کرده تفاوت اصلی میان دو تراشه A12Z و A12X اپل ، تنها در تعداد هسته‌های فعال پردازنده‌ی گرافیکی است.

همراه با رونمایی مدل‌های به‌روزشده آیپد پرو ۲۰۲۰، معرفی تراشه جدید اپل، A12Z را شاهد بودیم. پس از معرفی این تراشه، این سؤالی پیش آمد: چه تفاوتی میان دو تراشه A12Z با A12X وجود دارد؟

شباهت نام دو تراشه به یکدیگر سبب شد بسیاری بیان کنند میان دو تراشه A12X و A12Z تفاوت چندانی وجود ندارد. حال به‌نظر می‌رسد گفته‌ی آن‌ها درست بوده است و گروه تحقیقاتی Techinsights نیز این موضوع را تأیید می‌کند. این گروه تحقیقاتی با ثبت تصاویری از مدار مجتمع یا دای (Die) دو تراشه نشان می‌دهد حداقل از نظر فیزیکی، تفاوتی میان تراشه A12 Z با A12X وجود ندارد و ساختار کاملا مشابهی با یکدیگر دارند.

در توضیحات گروه تحقیقاتی Techinsights، آمده است تفاوت اصلی در نحوه‌ی پیکربندی دو تراشه است. اپل در ماژول پردازنده گرافیکی تراشه‌ی A12X، تنها هفت خوشه از هشت خوشه‌ی موجود را فعال کرده است؛ اما در پردازنده A12Z به‌لطف پیکربندی بهتر، هر هشت خوشه‌ی ماژول پردازنده‌ی گرافیکی فعال شده‌اند.

اصولا چنین اتفاقی در استفاده از قطعات نیمه‌رسانا رایج است و شرکت‌های سازنده برای افزایش بازدهی تراشه، برخی از هسته‌ها را غیرفعال می‌کنند. درواقع، تنها در برخی از مدارهای مجتمع یا دای (Die)، تمامی هسته‌های پردازنده‌ها فعال هستند. شرکت‌های سازنده دستگاه‌های مختلف نیز به‌جای طراحی تراشه‌های جدید، از همین ویفرها البته با تعداد کمتر هسته‌های فعال استفاده می‌کنند.

مقایسه میان تراشه A12Z و A12X اپل
تراشه A12Z و A12X اپل

ر تراشه A12X، یکی از خوشه‌های پردازنده‌ی گرافیکی غیرفعال شد تا بازدهی تراشه بهبود یابد. حال به‌نظر می‌رسد کوپرتینویی‌ها توانسته‌اند با پیکربندی بهتری، از تمامی ظرفیت تراشه A12X استفاده کنند و هر هشت خوشه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی فعال شود.

در نتایج تحقیقات گروه Techinsights نیز توضیح داده شده است تراشه‌ی A12Z ساخته‌شده با فرایند لیتوگرافی هفت‌نانومتری TSMC از پیکربندی بهبودیافته‌ای درمقایسه‌با مدل A12X استفاده می‌کند که هر هشت خوشه یا هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی فعال شده است. در نام‌گذاری تراشه نیز، می‌توان مشاهده کرد تغییرات اندکی رخ و

به A12Z تغییرنام داده است.

مشخصات/مدل تراشه A12Z A12X A13 A12
پردازنده‌ی مرکزی ۴x Apple Vortex
۴x Apple Tempest
۴x Apple Vortex
۴x Apple Tempest
۲x Apple Lightning
۴x Apple Thunder
۲x Apple Vortex
۴x Apple Tempest
پردازنده‌ی گرافیکی ۸-cluster, A12-gen ۷-cluster, A12-gen ۴-cluster, A13-gen ۴-cluster, A12-gen
باس حافظه ۱۲۸-bit LPDDR4X ۱۲۸-bit LPDDR4X ۶۴-bit LPDDR4X ۶۴-bit LPDDR4X
فرایند تولید TSMC 7nm TSMC 7nm TSMC 7nm TSMC 7nm

بهترین فیلتر های هوا و روغن ماشین با قیمت های باورنکردنی

درباره ی bmasoudi

برای یادگیری شروع به کلیک کردن کردم و این داستان هنوز هم ادامه و کلیک ها یکی پس از دیگری

شاید منظورتان این باشد

برون‌سپاری خودروی الکتریکی اپل

چی پی مورگان: رنو می‌تواند گزینه‌ا‌ی ایده‌آل برای برون‌سپاری خودروی الکتریکی اپل باشد

به گفته‌ی تحلیل‌گران، رنو می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای تولید و برون‌سپاری خودروی الکتریکی اپل باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *